Присој (Кутлешево)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Присој

Карта

Местоположба 41°24′27″N 21°24′50″E / 41.40750° СГШ; 21.41389° ИГД / 41.40750; 21.41389
Основни податоци
Место Кутлешево
Општина Долнени
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Присојархеолошко наоѓалиште во прилепското село Кутлешево. Претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 500 м југозападно од селото и исто толку западно од патот за селото Заполжани, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и куќен лепеж.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998