Приказната на слугинката (филм)

„Приказната на слугинката“ (англиски: The Handmaid's Tale) - американски филм од 1990 година, во режија на Фолкер Шледорф (Volker Schlöndorff) по сценариото на Харолд Пинтер, засновано врз истоимениот роман на Маргарет Етвуд. Главните улоги ги толкуваат: Наташа Ричардсон, Феј Данавеј и Ејдан Квин. Филмот бил номиниран за наградата „Златна мечка“ на Берлинскиот филмски фестивал во 1990 година.[1]

Знамето на Република Гилеад во филмот, базирано на знамето на САД

СинопсисУреди

Дејствието на филмот се одвива во дистописки, контаминиран свет во која владее десничарска религиозна тиранија. Една млада жена, која е една од ретките плодни жени, станува сексуална робинка...

НаводиУреди