Предлошка:Инфокутија Општина во Италија/doc

Употреба

уреди

Важно: сите бројки внесувајте ги без точки и запирки. Тоа се врши автоматски.

Празна предлошка

уреди

Оваа празна предлошка ги содржи сите параметри, наведени по редоследот по кој се јавуваат во инфокутијата.

{{Инфокутија Општина во Италија
| name          = 
| official_name      = 
| native_name       = 
| image_skyline      = 
| imagesize        = 
| image_alt        = 
| image_caption      = 
| image_shield      = 
| shield_size       = 
| shield_alt       = 
| nickname        =
| motto          =
| image_map        = 
| mapsize         = 
| map_alt         = 
| map_caption       = 
| pushpin_label_position = 
| pushpin_map_alt     = 
| latd = |latm = |lats = |latNS = 
| longd = |longm = |longs = |longEW = 
| coordinates_type    = 
| coordinates_display   = 
| coordinates_footnotes  = 
| region         = 
| province        = 
| frazioni        = 
| adjacentcomuni     = 
| established_date    =
| mayor_party       = 
| mayor          = 
| area_footnotes     = 
| area_total_km2     = 
| population_footnotes  = 
| population_total    = 
| population_as_of    = 
| pop_density_footnotes  = 
| population_demonym   = 
| elevation_footnotes   = 
| elevation_m       = 
| elevation_min_m     = 
| elevation_max_m     = 
| twin1          = 
| twin1_country      = 
| twin2          = 
| twin2_country      = 
| twin3          = 
| twin3_country      = 
| saint          = 
| day           = 
| postal_code       = 
| area_code        = 
| website         = 
| footnotes        = 
}}

Пример

уреди
Санремо
Sanremo
општина
Општина Санремо
ЗемјаИталија
РегионЛигурија
ПокраинаИмперија (IM)
ПоделоциСан Ромоло, Поџо, Бусана, Бусана Векја, Колдироди, Верецо, Сан Бартоломео, Гоцо Супериоре, Гоцо Инфериоре, Верецо Сан Донато, Верецо Сан Антонио, Сан Џакомо, Сан Џовани, Борело
Управа
 • ГрадоначалникКлаудио Бореа
Површина
 • Вкупна54 км2 (21 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001500000015 м
Население (2008)
 • Вкупно56.592
 • Густина1,000/км2 (2,700/ми2)
ДемонимСанремези или Санремаски
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.18038
Повик. бр.0184
Светец-заштитникСв. Ромул
Слава13 октомври
Мреж. местоcomunedisanremo.it

Пример за градот Санремо:

{{Инфокутија Општина во Италија
| name        = Санремо
| official_name    = Општина Санремо
| native_name     = <small>''Sanremo''</small>
| image_skyline    = Sanremo-P1010166.JPG
| imagesize      = 
| image_alt      = 
| image_caption    = 
| image_shield    = 
| shield_alt     = 
| shield_size     = 
| image_map      = 
| map_alt       = 
| map_caption     = 
| pushpin_label_position = 
| pushpin_map_alt   = 
| latd = 43 |latm = 49 |lats = |latNS = N
| longd = 7 |longm = 47 |longs =  |longEW = E 
| coordinates_type  = region:IT_type:city(56903)
| coordinates_display = title
| coordinates_footnotes = 
| region       = [[Лигурија]]
| province      = [[Империја (покраина)|Империја]] (IM)
| frazioni      = Сан Ромоло, Поџо, Бусана, Бусана Векја, Колдироди, Верецо, Сан Бартоломео, Гоцо Супериоре, Гоцо Инфериоре, Верецо Сан Донато, Верецо Сан Антонио, Сан Џакомо, Сан Џовани, Борело
| adjacentcomuni   = [[Априкале]], [[Бајардо]], [[Черијана]], [[Опседалети]], [[Периналдо]], [[Себорга]], [[Таџа]], [[Бордигера]]
| mayor_party     = 
| mayor        = Клаудио Бореа
| area_footnotes   = 
| area_total_km2   = 54
| population_footnotes = 
| population_total  = 56592
| population_as_of  = 2008
| pop_density_footnotes = 
| population_demonym = Санремези или Санремаски 
| elevation_footnotes = 
| elevation_m     = 15
| twin1        = 
| twin1_country    = 
| saint        = [[Ромул Џеновски|Св. Ромул]]
| day         = 13 октомври
| postal_code     = 18038
| area_code      = 0184
| website       = [http://www.comunedisanremo.it/ comunedisanremo.it]
| footnotes      = 
}}

Координати

уреди

За координати, користете {{coord}} со display=inline,title. Не бидете претерано прецизни.

Микроформат

уреди

HTML-означувањето кое се добива со оваа предлошка вклучува микроформат hCard, што овозможува расчленување на топонимот и местоположбата од страна на сметачот, или по автоматска постапка за каталогизација на статија низ википедијата, или преку алатка во прелистувачот со која работи корисникот, за (на пример) додавање на наслов во именик. Во hCard има микроформат Geo, што дополнително овозможува расчленување на координатите (геог. ширина и геог. должина), за да може да се побараат на карта, или да се преземат и стават во GPS-уред. За повеќе информации за употребата на микроформати на Википедија, погледајте го проектот за микроформати.

Ако местото има „основано“, „отворено“ или сличен датум, користете {{Почетен датум}}.

hCard користи HTML-класи, вклучувајќи ги:

 • adr
 • agent
 • category
 • county-name
 • extended-address
 • fn
 • label
 • locality
 • nickname
 • note
 • org
 • region
 • street-address
 • vcard

Geo се повикува со {{coord}}, и користи HTML-класи:

 • geo
 • latitude
 • longitude

Не ги преуменувајте или отстранувајте овие класи; ниту пак треба да склопувате вгнездените елементи коишто ги користат.

Кога назначувате координати, не бидете претерано прецизни.