Поморие (бугарски: Поморие) — град во југоисточниот дел на Бугарија. Се наоѓа во Бургаска област и е административен центар на општина Поморие.

Поморие
Поморие
град
Воздушен поглед од Поморие
Воздушен поглед од Поморие
Знаме на ПомориеГрб на Поморие
Поморие is located in Бугарија
Поморие
Поморие
Местоположба на Поморие во Бугарија
Координати: 42°34′6″N 27°37′0″E / 42.56833° СГШ; 27.61667° ИГД / 42.56833; 27.61667
Земја Бугарија
ОбластБургас
Управа
 • ГрадоначалникИван Алексиев (ГЕРБ)
Надм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2009)
 • Вкупно13 569
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоpomorie.org

Историја

уреди
 
Антички монети на Поморие

Градот изникнува како древен грчки полис, наречен со името Анхиало во VIII век пр.н.е. Многу од жителите му биле Траки. Од древноста до денес е меѓу наjважните црноморски градови.

Особено голем расцвет достигнува во времето на Римското Царство. Градот станува епископски центар и има свои монети. Од III-IV в. е и Тракиската куполна гробница - хероон покраj денешно Поморие.

Во IX в. Анхиало е дел од териториите на бугарската држава. Цар Симеон Велики се бори против византискиот напад на овие делови на Балканот. Симеон Велики и нанел историски пораз на Византија на реката Ахелоj. Поразот на Византијците во Битката кај Анхиало го означил почетокот на бугарската моќ во Европа.

Малку познато е прабугарското име на Поморие - Тутхон. Од 1934 г. древното име Анхиало е заменето со Поморие.

Надворешни врски

уреди