Пол ван Дајк

Матијас Пол (German: [maˈtiːas ˈpaʊ̯l]),[3][4] подобро познат на неговата сцена со името Пол ван Дајк(German: [fan ˈdʏk]; роден на 16 декември 1971 година во Ајзенхитенштат, Источна Германија) е германски диџеј, продуцент и музичар. Тој е еден од првите вистински супер ѕвезди диџеи, Ван Дајк бил првиот изведувач кој ја примил Греми наградата за номинација во новододадената категоријата на Најдобар денс/електронски албум ослободување Рефлексии во 2003 година.[5] Тој бил прогласен за Светски број еден ДИЏЕЈ во 2005 и 2006 година, нешто само што неколку диџеи некогаш го имале постигнато.[6] Исто така тој бил првиот диџеј, именуван за број еден од страна на Mixmag во 2005 година. Од 2008 година, неговите албуми биле продадени во преку 3 милиони примероци во светот.[7] Пол Ван Дајк многупати има настапено и во Македонија, за последен пат на „Д фестивалот“ во Дојран во 2018 година[8].

Пол ван Дајк
Ван Дајк на „Д фестивал“ во Дојран, во 2018 година
Биографски податоци
Родено имеМатијас Пол[1]
Роден(а)16 декември 1971 (1971-12-16) (48 г.)
Ајзенхитенштат, Источна Германија
Жанрови
Занимања
 • диџеј
 • музички продуцент
 • музичар
Инструменти
Период на активност1990–present
Издавачи Унеиверзал Мјузик
Соработници
 • ДЏ-Јунајтед
 • Долфин'
 • Визијата на Шива[2]
Мреж. местоpaulvandyk.com

НаводиУреди

 1. „Paul's entry on the ASCAP database“. The American Society of Composers, Authors and Publishers. конс. 17 December 2008. 
 2. [1]
 3. Krech, Eva-Maria; Stock, Eberhard; Hirschfeld, Ursula; Anders, Lutz Christian (2009) (на German). Deutsches Aussprachewörterbuch. Berlin: Walter de Gruyter. стр. 731 and 810. ISBN 978-3-11-018202-6. 
 4. Mangold, Max (2005) (на German). Das Aussprachewörterbuch (6th издание). Mannheim: Dudenverlag. стр. 540 and 617. ISBN 9783411040667. 
 5. „Paul Van Dyk's New Era Of Remixing“. конс. 2016-06-07. 
 6. „Top 100 DJ's – 5. Paul van Dyl“. djmag.com. Архивирано од изворникот на 31 October 2009. конс. 20 July 2010. 
 7. Dose.Clubzone.com.
 8. Пол ван Дајк на „Д фестивал““, „24vesti.mk“.