Питкернски Острови

Питкернските Острови (питкернски: Pitkern Ailen) или официјално Питкернски, Хендерсон, Дјуси и Оено Острови се група на четири вулкански острови во Тихиот Океан. Островите се дел од Британските прекуморски територии, додека порано биле британска колонија, последна во Океанија. Вкупната површина на островите е 18 квадратни милји и само Питкерн е населен, со само околу 60 жители.

Питкернски Острови
Pitkern Ailen
Pitcairn Islands
Знаме Грб
Химна"Come ye Blessed"
"God Save the Queen"
Главен градАдамстаун
Најголем град главниот град
Службен јазик англиски, питкернски
Народности  Англичани или Полинезијци
Уредување Британски прекуокеански територии
 •  Монарх Елизабета II
 •  Гувернер Џорџ Фергусон
 •  Мајор Мајк Варен
Површина
 •  Вкупна 47 км2 
Население
 •  проценка за 2008 г. 50 (223-та)
 •  Густина 1 жит/км2 (197-ма)
Валута Новозеландски долар (NZD)
Часовен појас (UTC-8)
НДД .pn
Повик. бр. 64

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди

Управа
Патување
Општо


Координати: 25°04′S 130°06′W / 25.067° S; 130.100° W / -25.067; -130.100