Пиринеи

планински венец во југозападна Европа

Пиринеи (шпански: Pirineos, француски: Pyrénées; каталонски: Pirineus; баскиски: Pirinioak) — планински венец во југозападна Европа кој образува природна граница помеѓу Шпанија и Франција и помеѓу Пиринејскиот Полуостров и остатокот од европскиот континент.

Пиринеи
Централните Пиринеи
Највисока точка
ВрвАнето
Надм. вис.3404 м
Координати42°37′56″N 00°39′28″E / 42.63222° СГШ; 0.65778° ИГД / 42.63222; 0.65778
Величина
Должина491 км
Име
ПотеклоПирена
Друго име
Географија
Пиринеи на карта

Карта

Земји
Координати42°40′N 1°00′E / 42.667° СГШ; 1.000° ИГД / 42.667; 1.000
Геологија
Старост на карпатапалеозојско-мезозојска
Вид карпа
  • гранит
  • гнајс
  • варовник

Венецот се протега во должина од околу 430 км од Бискајскиот Залив во Атлантикот до Средоземното Море, во правец запад-исток. Највисок врв е Ането со 3.404 м, а вкупно има 48 врвови над 3.000 м.

Андора се наоѓа во планинскиот масив, помеѓу Франција и Шпанија.

Поврзано уреди