Пинокио (цртан филм)

американски цртан филм од 1940

Пинокио (италијански: Pinocchio) е американски цртан филм од 1940 година во производство на компанијата Walt Disney Pictures. Објавен е на 7 февруари 1940 година и претставува втор филм во продукција на Дизни. Во филмот станува збор за столарот Џепето кој од дрво направил дете по име Пинокио, кое ќе го оживее сината самовила.

„Пинокио“
РежисерБен Шарпстин
Хамилтон Ласк
Норман Фергусон
Т. Хи
Вилфред Џексон
Џек Кинеј
Бил Робертс
ПродуцентВолт Дизни
СценаристОрелиус Батаглија
Вилијам Котрел
Ото Инглендер
Ердман Пинер
Џозеф Сабо
Тед Сирс
Веб Смит
Карло Колоди (книга)
РаскажувачКлиф Едвардс
Главни улогиКлиф Едвардс
Дик Џонс
Крустијан Раб
Мел Бленк
Волтер Кетлит
Чарлс Џудлс
Евелин Винабли
Френки Даро
МузикаПесни:
Лиј Харлин
Нед Вашингтон (текст)
Лиј Харлин
Пол Џ. Смит
СтудиоWalt Disney Productions
ДистрибутерRKO Radio Pictures
Премиерафевруари 7 1940 (1940-02-07)
Времетраење88 минути
ДржаваСАД
ЈазикАнглиски
Буџет$2,289,247[1]
Бруто заработка$84,254,167 (incl. reissues)[2]
Селото на Пинокио, Дизниленд

НаводиУреди

  1. Бариер, Мајкл (1999). „Hollywood Cartoons: American Animation in Its Golden Age“. Њујорк.: Oxford University Press. стр. 269–273, 602. ISBN 0-19-516729-5.
  2. „Pinocchio“. Box Office Mojo. Посетено на 2009-06-10.

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со: