Пику (португалски: Montanha do Pico) — стратовулкан кој се наоѓа на островот Пику, во Атлантскиот архипелаг на Азорските Острови. Пику е највисоката планина во Португалија, со 2.351 метри надморска височина, и е една од највисоките атлантски планини, со повеќе од двапати надморска височина од кој било друг врв на Азорските Острови.

Пику
Ponta do Pico
Авионски поглед кон Пику
Највисока точка
Надм. вис.2351 м [1]
Истакнатост2351 м [1]
Заведена какоНајголем врв
Координати38°28′08″N 28°23′56″W / 38.46889° СГШ; 28.39889° ЗГД / 38.46889; -28.39889Координати: 38°28′08″N 28°23′56″W / 38.46889° СГШ; 28.39889° ЗГД / 38.46889; -28.39889[1]
Друго имеPonta do Pico
Географија
Пику на карта

Карта

МестоПику, Азорски Острови, Португалија
Матичен венецСредноатлански
Геологија
Старост на карпата< 230,000 години
Видстратовулкан
Последен избувјули до декември 1718

Историја уреди

Историските ерупции на Пику се случиле од отвори на своите крила, а не од кратерот на врвот. Во 1562-64 година, ерупција на југоисточниот дел на земјата создала лавини текови што стигнале до морето. Друга ерупција на крилата во 1718, исто така, произвела текови што стигнале до брегот. Најновата ерупција се случила во декември 1718 година.

На 29 септември 2009 година имало извештаи од локални извори кои укажувале дека фумаролата која постои на врвот на планината Пику започнала да испушта вулкански гас. Центарот за сеизмичкиот и вулканолошкиот мониторинг во регионот (португалски: CIVISA Centro de Informação e Vigilância Sismovulcânica dos Açores) посочил дека феноменот се случил во раните утрински часови. Иако настанот бил резултат на исклучителни метеоролошки услови и бил видлив во Централната група, немало ослободување на аномални вулкански гасови, а сите други параметри паднале во нормала.

Геологија уреди

Пику е дел од Вулканскиот комплекс Мадалена, една од трите вулканолошки единици кои го сочинуваат островот Пику, поврзан со три историски ерупции во 1562, 1718 и 1720[2]. Тековната морфологија сугерира возраст што датира од времето на Холоценот.[2][3][4] Структурно, овој комплекс може да се подели на два други делови: вулканот Пику и Источна зона[2]

Пику е стратовулкан, со кратер на врвот[2]. Пику Алто е кружен кратер со пречник од околу 500 метри и 30 метри длабок на врвот на вулканот, со Пиквињо или Пико Пеквено (двете имиња значат „мал врв“ на португалски), мал вулкански конус, кој се издигнува 70 метри. Во меѓувреме, источната зона се состои од неколку конуси и придружни лавини текови, кои преплавиле многу карпи.

На врвот на Пику постои област на трајна дегасификација која се одликува со емисија на водена пареа на температура од 50 °C до 75 °C. Покрај тоа, други отвори, исто така, постојат помеѓу 1.500 метри и 2.000 метри надморска височина, како и дифузна дегазација долж грабенот помеѓу Лагоа до Капитао.

Пешачки патеки се достапни, а искачувањето до врвот може да се направи за околу два до четири часа од патеката во зависност од времето.

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Europe: Atlantic Island Ultra-Prominences“. Peaklist.org. Посетено на 2014-05-23.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 José Madeira & António Brum da Silveira (October 2003), p.748
  3. Madeira (1998)
  4. Nunes (1999)

Надворешни врски уреди