Пешна (Девич)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Пешна

Карта

Местоположба 41°32′52.62″N 21°15′9.60″E / 41.5479500° СГШ; 21.2526667° ИГД / 41.5479500; 21.2526667Координати: 41°32′52.62″N 21°15′9.60″E / 41.5479500° СГШ; 21.2526667° ИГД / 41.5479500; 21.2526667
Основни податоци
Место Девич
Општина Македонски Брод
Тип

 гробница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Пешнаархеолошко наоѓалиште во поречкото село Девич. Претставува гробница од доцноантичко време. Се наоѓа пред влезот во истоимената пештера, каде е откриена гробница со свод од тули и страничен влез од западната страна.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Галерија уреди