Петар Игнатенко

руски велосипедист

Петар Василевич Игнатенко (руски: Пётр Васильевич Игнатенко; р. 27 септември 1987) — руски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Гаспром-РусВело.

Петар Игнатенко
Игнатенко на Гран при де Денен 2014
Лични податоци
Цело имеПетар Василевич Игнатенко
ПрекарИгнатен
Роден27 септември 1987 (1987-09-27) (33 г.)
Омск, Советски Сојуз
Висина1,80 м
Маса63 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГаспром-РусВело
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2009-2010
2011-2014
2015-
Катјуша континентален тим
Катјуша
РусВело
Последна промена
11 јануари 2015

ДостигнувањаУреди

2007
2. Етапа 3 Пат до Пекинг
2008
2. Краен пласман Пат до Пекинг
2010
1. Краен пласман Џиро дела Вале д‘Аоста
1. Етапа 3
1. Етапа 7 Трка околу Бугарија
2012
Тур де Романди
  Бодовен пласман
  Планински пласман
9. Краен пласман Трка околу Австрија
2013
6. Краен пласман Трка околу Австрија
2014
5. Краен пласман Тур де Лангкави

Надворешни врскиУреди

  •   Петар Игнатенко на Ризницата ?
  • „Достигнувања на 39171“. Cycling Archives.