Перинеум или меѓуножје — е регион на телото на човекот меѓу нозете. Дефинициите за тоа кој регион го опфаќа перинеумот варираат.[1] Според одредени дефиниции, перинеумот кај жените е од вагината до анусот, а кај мажите од скротумот до анусот.

Перинеум
Excited woman - view from back.jpg
Меѓуножјето кај жената.
Податоци
Системмускулоскелетен систем
Артеријаперинејна артерија, дорзална артерија на пенис и длабока артерија на пенис
живецперинеен нерв, постериорен скротален нерв, дорзален нерв на пенис и дорзален нерв на клиторис
Назнаки
ЛатинскиPerineum, perinaeum
TAA09.5.00.001
FMAFMA:9579

ГранициУреди

Длабинските граници на перинеумот се:[2]

ДијаграмиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Федеративе Коммиттее он Анатомикал Терминологий (1998). Terminologia anatomica: international anatomical terminology. Thieme. стр. 268–. ISBN 978-3-13-114361-7. Посетено на 25 August 2010.
  2. Предлошка:NormanAnatomyFig
  3. Daftary, Shirish; Chakravarti, Sudip (2011). Manual of Obstetrics, 3rd Edition. Elsevier. pp. 1-16. ISBN 9788131225561.

Надворешни врскиУреди