Пелциг (германски: Pölzig) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Пелциг
Црква во Пелциг
Црква во Пелциг
Црква во Пелциг
Грб на Пелциг
Пелциг во рамките на Германија
Пелциг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Ам Браметал
Месни единици 4
Градоначалник Клаус-Фридер Хојцерот
Основни податоци
Површина 7,76 км2
Надм. височина 240−295 м
Население 1.141 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 147 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07554
Повик. бр. 036695
Портал www.gemeinde-poelzig.de
Местоположба на Пелциг во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°57′9″N 12°11′52″E / 50.95250° СГШ; 12.19778° ИГД / 50.95250; 12.19778

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)