Пелкосениеми (фински: Pelkosenniemi, инари самски: Pelkosnjargâ) е општина во Финска.

Пелкосениеми
Општина
Pelkosenniemen kunta
Црквата во Пелкосениеми
Црквата во Пелкосениеми
Грб на Пелкосениеми
Местоположбата на Пелкосениеми во Финска
Местоположбата на Пелкосениеми во Финска
Земја Финска
РегионЛапонија
ПодрегионИсточна Лапонија
Повелба1916
Управа
 • Општински раководителЕрки Паркинен
 • Густина0/км2 (0/ми2)
Час. појасEET (UTC+02:00)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+03:00)
Мреж. местоwww.pelkosenniemi.fi

Општината се наоѓа во регионот Лапонија. Населението брои [2] (31 јануари 2010)[2] и зафаќа површина од [convert: invalid number] од кои 0 km2 (0 ми) е вода.[1] Густината на населеност изнесува [convert: invalid number].

Сите жители на општината зборуваат само фински јазик.

Личности

уреди
  • Енди Мекој (порано Анти Хулко), главен гитарист во групата Hanoi Rocks е роден во Пелкосениеми.

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Површина на општините во Финска на 1. јануари 2018 г.“ (PDF). Национален геодетски завод на Финска. Посетено на 30 јануари 2018.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 „Државна статистика на Финска (SVT): Првична статистика за населението. јануари 2019“. Статистика Финска. Посетено на 15 март 2019. (фински) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „population_count“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 3,11 3,12 3,13 „Населението според јазикот и бројот на странци и површината до 31 декември 2008“. Статистика на Финска. Статистика на Финска. Посетено на 29 март 2009.
  4. 4,0 4,1 „Список на општински и месни даночни стапки за 2010 година“. Даночна управа на Финска. 24 ноември 2009. Посетено на 13 јануари 2010.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 „Население според возраст и пол по подрачја на 31 декември 2008 г.“. Бази PX-Web. Статистика Финска. Посетено на 28 април 2009.

Надворешни врски

уреди