Певчиња (Стење)

Певчиња
археолошко наоѓалиште
Певчиња is located in Археолошки локалитет во Македонија
Певчиња
Певчиња
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°56′1″N 20°55′0″E / 40.93361° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.93361; 20.91667Координати: 40°56′1″N 20°55′0″E / 40.93361° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.93361; 20.91667
Основни податоци
Име Певчиња
Место Стење
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Певчиња познато и како Градиште или Варнициархеолошко наоѓалиште во преспанското село Стење. Претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа на брегот на Преспанското Езеро, на околу 500 m југоисточно од селото, каде со експлоатацијата на песок од страна на градежните претпријатија биле откривани темели од објекти и гробови од големи камени плочи. Исти објекти се појавуваат и повнатре во езерото при опаѓањето на нивото на водата.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069