Четкарица (Стење)

Четкарица
археолошко наоѓалиште
Четкарица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Четкарица
Четкарица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°56′1″N 20°55′0″E / 40.93361° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.93361; 20.91667Координати: 40°56′1″N 20°55′0″E / 40.93361° СГШ; 20.91667° ИГД / 40.93361; 20.91667
Основни податоци
Име Четкарица
Место Стење
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Четкарицаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Стење. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1,5 км северозападно од селото, каде по површините на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и друг градежен материјал.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Мкедонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069