Патрик Ван Анхолт

Патрик Џон Мигел ван Анхолт (роден на 29 август 1990 година) е холандски професионален фудбалер кој во моментот настапува за премиерлигашот Кристал Палас, како лев бек.

Патрик Ван Анхолт
20160604 AUT NED 8883.jpg
Ван Анхолт во 2016 година
Лични податоци
Полно име Патрик Џон Мигел ван Анхолт[1]
Роден на 29 август 1990 (1990-08-29) (29 г.)
Роден во Хертогенбос, Холандија
Висина 1,77 м[2]
Позиција одбранбен играч/лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Кристал Палас
Број 3
Младинска кариера
2003–2005 Ден Бос
2005–2007 ПСВ
2007–2009 Челзи
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2014 Челзи 2 (0)
2009–2010Ковентри (позејмен) 20 (0)
2010Њукасл Јунајтед (позејмен) 7 (0)
2011Лестер Сити (позејмен) 12 (1)
2011Виган Атлетик (позејмен) 3 (0)
2012–2014Витезе (позејмен) 83 (7)
2014–2017 Сандерленд 82 (7)
2017– Кристал Палас 7 (1)
Репрезентација
2005–2006 Холандија под 16 7 (0)
2006–2007 Холандија 17 17 (6)
2007–2008 Холандија 18 2 (0)
2008–2009 Холандија 19 8 (1)
2010 Хоалндија 20 1 (0)
2010–2013 Холандија 21 16 (0)
2013– Холандија 6 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17
28, 23 April 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 4 јуни 2016

Тој ја започна професионалната кариера во Челзи, каде што беше користен само привремено, додека главно беше праќан на позајмици во помали клубови, како што се Ковентри Сити, Нукасл Јунајтед, Лестер Сити, Виган Атлетик и Витезе. Во 2014 година тој потпиша за Сандерленд трансфер вреден околу £1.5 милиони фунти. Во јануари 2017 година го засили Кристал Палас за £14 милиони фунти.

Ван Анхолт ја преставуваше Холандија на повеќе национални младински нивоа, за да го направи своето деби за сениорската фудбалска репрезентација на Холандија во 2013 година.

Приватен животУреди

Ван Анхолт е роден во Хертогенбос од родители со потекло од Куросао. Тој е роднина на холандскиот интернационалец Лирој Лер, кој моментално настапува за Свонси Сити.[3]

НаводиУреди

  1. "Squads for 2016/17 Premier League confirmed". Premier League. 1 September 2016. Посетено на 15 September 2016.
  2. "Premier League Player Profile Patrick van Aanholt". Premier League. Barclays Premier League. 2015. Посетено на 15 January 2015.
  3. Brennan, Rob. "QPR midfielder Leroy Fer looking forward to facing cousin against Sunderland".

Надворешни врскиУреди