Пасинки

село во Албанија

Пасинки — село во Албанија.

Пасинки
Област Албанија
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

ИсторијаУреди

Пасинки или Писанки(Песни) — село во областа Булчица,Дебарско Голо Брдо

ГеографијаУреди

Селото Пасинки или Писанки(Песни) се наоѓа на Голо Брдо,Дебарско

ДемографијаУреди

Селото Пасинки или Писанки(Песни) било чисто Македонско сè до XIII век кога започнало ниселување на мештаните ,пред сè заради економски,но и социјален,а подоцна и политички интереси. Денес селото е иселено и се наоѓа на територија на денешна Република Албанија.

РодовиУреди

Како православни родови во селото се спомнуваат: Новаковци (доселени се од Арнаутлук, од нив има иселеници во Скопје), Буцовци (и они најверојатно се од Арнаутлук), Тановци и Шатревци.[1]

КултураУреди

Пасинки е стар македонски поим и дава до знаење дека станува збор за музички надарени жители.

ЛичностиУреди

ИселеништвоУреди

Православни иселеници од Пасинки има во Скопје, Дебар, Грција, Бугарија и во ресенското село Јанковец (Аврамовци).[1][3]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 . Филиповиќ, Миленко. Голо Брдо. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)
  2. Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија.
  3. . Русиќ, Бранислав. Преспанска област. Архивски Фонд на МАНУ, к-2, АЕ 87. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врскиУреди