Парешко Поле

археолошко наоѓалиште во Македонија
Парешко Поле

Карта

Местоположба 41°29′44″N 20°33′42″E / 41.49556° СГШ; 20.56167° ИГД / 41.49556; 20.56167
Основни податоци
Место Пареши
Општина Центар Жупа
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Парешко Полеархеолошко наоѓалиште во дебарското село Пареши. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 500 м западно од селото, во приватна нива, на десната страна од асфалтниот пат за селото Бајрамовци, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тули и покривни ќерамиди. Наместа се среќава и згура од топено железо.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069