Пара (сојузна држава)

сојузна држава во Бразил

Пара (Pará (изговор [pa.'ɾa])) е држава во Бразил, сместена во северниот дел од земјата.

Пара
Знаме на Пара Грб на Пара
Местоположба на Пара во Бразил
Местоположба на Пара во Бразил
Главен град
(и најголем град)
Белем
Демоним Парањан
Влада
 -  Гувернер Ана Жулија Сарепа
 -  Заменик гувернер Одаир Сантош Кореја
Површина
 -  Вкупно 1,247,689.515 km2 (481,735.615 ми) (2-ра)
Население
 -  2006 , проценка 7,110,465 (9-та)
 -  2005 , попис 6,983,042 
 -  Густина 5.7/км2 (15/sq mi) (21-ва)
БНП 2006 , проценка
 -  Вкупно R$ 44,376,000,000 (13-та)
 -  По глава на жител R$ 6,241 (22-ра)
ИЧР (2005) 0.755 (medium) (15-та)
Кратенка BR-PA
Часовен појас BRT (UTC-3)
Белем е најважниот образовен центар на државата.