Свети Јован Златоуст

(Пренасочено од Јован Златоуст)

Свети Јован Златоуст (347 - 407) - христијански светец, цариградски патријарх и црковен отец.

Свети Јован Златоуст
Патријарх на Константинопол
Johnchrysostom.jpg
Свети Јован Златоуст
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен398
Службата завршила404
ПретходникНектариј
НаследникАрзакиј
Лични податоци
ВероисповедПравославие
ЗанимањеЦариградски патријарх

ЖивотописУреди

Роден е во Антиохија, од татко Секунд, војвода, и мајка Антуса. Изучувајќи ја грчката филозофија, тој се згнаси од грчкото незнабоштво и ја усвои христијанската вера како едиствена и целосна вистина. Крштение прими од Мелетиј, патријархот Антиохиски, а потоа примија Крштение и неговите родители. По смртта на родителите се замонаши и почна строго да се подвизува. Тогаш ја напиша книгата „За свештенството“

Прославен заради мудроста, подвигот, и словото со голема власт, беше избран по желба на царот Аркадиј за патријарх цариградски. Шест години управуваше со Црквата како патријарх со неспоредлива мудрост и ревност. Испрати незнабожечки мисионери кај Келтите и кај Скитите, ја сотре симонијата во Црквата симнувајќи мозина епископи-симонисти; ја рашири милосрдната дејност на Црквата; напиша посебен чин на Светата Литургија; ги посрами еретиците; ја изобличи царицата Евдоксија; Светото Писмо го растолкува со својот златен ум и јазик, на Црквата ѝ остави многу драгоцени книги со неговите беседи.

Народот го прослави, завидливците го замразија, царицата двапати го испрати во прогонство. Во прогонство помина три години и се упокои на Крстовден, 14 септември, 407 година, во местото Коман во Ерменија. Пред смртта повторно му се јавија апостолите Јован и Петар, а и Светиот маченик Василиј (под 22 мај), во чијашто црква ја прими Светата Причест.

„Слава Му на Бога за сѐ!“, беа неговите последни зборови и со тие зборови душата на златоустиот патријарх замина во Рајот. Од моштите на Св. Јован Златоуст главата почива во Успенскиот храм во Москва, а телото во Ватикан.

Надворешни врскиУреди