Стадион Олимпико

(Пренасочено од Олимпико)

Олимпико (итал. Stadio Olimpico) — најголем стадион во Рим и е втор по големина во Италија. На Олимпико домашните натпревари ги играат Рома и Лацио, Олимпико исто така е и национален стадион и на него игра и репрезентацијата на Италија. Изграден е 1937 година, по реновирањето во 2008 година Олимпико има сместивост од 72 000 гледачи.

Стадион „Олимпико“
Стадион Олимпико
Место Рим, Италија
Отворен 1928
Реновиран 2008
Затворен Отворен
Сопственик Општина Рим
Подлога Трева
Игра Рома и Лацио
Гледачи 72,698

Северниот дел на Олимпико му припаѓа на навивачите на Лацио, додека јужниот дел е за навивачите на Рома.

На Олимпико досега се имаат одржано многу значајни манифестации меѓу кои се: Олимписките игри 1960 година, Европското Првенство во Фудбал 1968 година, Европското Првенство во Фудбал 1980 година, Светско Првенство во Атлетика 1987 година, Светско Првенство во Фудбал 1990 година и финалето од Лигата на Шампиони 2009 година.