Одбојка на Летните олимписки игри 1984

Одбојката на Летните олимписки игри 1984 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лос Анџелес, САД и тоа во машка и во женска конкуренција.

6-ти Одбојкарски олимписки турнир
Лос Анџелес 1984
Olympic rings without rims.svg
Детали
Олимписки игри Летни олимписки игри 1984
Домакин  САД
Град Лос Анџелес
Дата 29 јули – 11 август
Мажи 10
Медали (мажи):
Gold medal.svg
Злато
 САД
Silver medal.svg
Сребро
 Бразил
Bronze medal.svg
Бронза
 Италија
Жени 8
Медали (жени):
Gold medal.svg
Злато
 Кина
Silver medal.svg
Сребро
 САД
Bronze medal.svg
Бронза
 Јапонија

МедалиУреди

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   САД 1 1 0 2
2   Кина 1 0 0 1
3   Бразил 0 1 0 1
4   Италија 0 0 1 1
  Јапонија 0 0 1 1

Освојувачи на медалиУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
  САД (USA)   Бразил (BRA)   Италија (ITA)
Жени
подробно
  Кина (CHN)   САД (USA)   Јапонија (JPN)

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди