Обични луѓе (филм)

Обични луѓе е американски драма филм од 1980, режиран од Роберт Редфорд. Главните улоги во филмот ти толкуваат Доналд Сатерленд, Мери Тајлер Мур, Тимоти Хатон, Џад Хириш и Елизабет Мекговерн.

„Обични луѓе“
Обични луѓе (филм) - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерРоберт Редфорд
ПродуцентРоналд Л. Швери
СценаристАлвин Сарџент
Ненси Дауд
Главни улогиДоналд Сатерленд
Мери Тајлер Мур
Тимоти Хјутон
Џад Хириш
Елизабет Мекговерн
МузикаМарвин Хамлиш
КинематографијаЏон Бејли
МонтажаЏеф Кењу
Дистрибутер„Paramount Pictures“
Премиера19 септември, 1980
Времетраење124 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$6 милиони
Бруто заработка$54.766.923


Надворешни врскиУреди

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}