ОУ „Милто Гура“ - Стрелци

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Милто Гура“ (официјално: Основно општинско училиште „Милто Гура“ - Стрелци; скратено: ООУ „Милто Гура“) — централно основно училиште во селото Стрелци. Училиштето се наоѓа во горниот дел на селото Стрелци.

Милто Гура

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Кичево
Наречено по: Милто Гура
Нас. место: Стрелци
Адреса: с. Стрелци
Местоположба

Карта

Основни информации
Директор: Кујтим Касами
Број на ученици: 175 (2019/20)
Настава на: албански
Контактни информации
Мреж. место shfqmiltogurra.edu.mk
Е-пошта milto.gurra@yahoo.com
Телефон (045) 256-616
Факс (045) 256-616

Денес, училиштето е именувано по албанскиот писател Милто Гура додека во минатото училиштето го носело името Маршал Тито.[1]

Местоположба

уреди
 
Одбојкарско игралиште во училишниот двор

Објектот на централниот објект на училиштето се наоѓа во горниот дел на селото Стрелци.

Историја

уреди

Централното училиште во Стрелци поседува објект од 1936 година, кој бил обновен во 2002 година со средства од швајцарската амбасада во Македонија, како и од самите жители на Стрелци и Гарани.[2]

Настава

уреди

Во училиштето наставата се изведува на албански наставен јазик.[3]

Подрачни училишта

уреди

Во составот на училиштето спаѓаат:[2]

Наводи

уреди
  1. „СЛУЖБЕН ВЕСНИК“ (PDF). Службен весник. Посетено на 2021-01-13.
  2. 2,0 2,1 „ГОДИШНА ПРОГРАМА За Учебната 2016/2017 година“ (PDF). Општина Кичево. Посетено на 2021-01-13.[мртва врска]
  3. „Во Кичево нема пари за нафта и струја за училиштата, ама има за плати за превработеноста со наставници и хаусмајстори“. МКД.мк. Архивирано од изворникот на 2022-09-20. Посетено на 2021-01-13.

41°32′20.71″N 21°00′04.29″E / 41.5390861° СГШ; 21.0011917° ИГД / 41.5390861; 21.0011917