Норман Роберт Фостер, Барон Фостер, НП, HonFREng (роден на 1 јуни 1935 година) е британски архитект чија компанија, Foster + Partners, е светски позната по високотехнолошка архитектура.

Норман Фостер
Роден(а)Норман Роберт Фосер
1 јуни 1935(1935-06-01)(89 г.)
Стокпорт, Англија
НационалностБританец
Награди
АтелјеFoster + Partners
Зданија
ПроектиAmerican Air Museum at the Imperial War Museum Duxford

Тој е претседател на Фондацијата Норман Фостер. Фондацијата Норман Фостер промовира интердисциплинарно размислување и истражување за да им помогне на новите генерации на архитекти, дизајнери и урбанисти за предвидување на иднината. Фондацијата, која се отвори во јуни 2017, е со седиште во Мадрид и функционира на глобално ниво.

Тој е еден од Британија е најплодните архитекти на неговата генерација.[1] Во 1999, му беше доделена Прицкеровата награда, често нарекувана Нобеловата награда за архитектура.[2] Во 2009, на Фостер му беше доделена наградата на Астурискиот принц во категоријата Уметност. Во 1994 година, тој ја доби наградата Златен медал AIA.

Животопис

уреди

Ран живот во Манчестер

уреди

Норман Фостер е дете Роберт Фостер и Лилиан Смит[3] во 1935 година во Редиш, Стокпорт, Чешир. Набрзо по неговото раѓање, тие се преселија две милји до 4 Crescent Grove во Левеншулм, Манчестер, каде што живееле во сиромаштија:[4] Фостер нема никакви сеќавања од Редиш.[3] Згрижувачките родителите беа вредни работници – толку вредни што Фостер, како единствено дете, сметал дека нивниот широк обем на работа го ограничувал неговиот однос со нив и за него често се грижеле соседите или други членови на семејството.[3] Се школовал во Јазичното училиште за момчиња во Бурниџ. Во интервју за Гардијан во 1999 година, Фостер изјавил дека отсекогаш тој се чувствувал „различен“ во училиштето и бил изложен на силеџиство, па тој се повлекол во светот на книгите.[5] Тој се смета себеси за тивок и непријатен во неговите рани години.[6]

 
Општината на градот Манчестер на Алфред Ватерхаус, каде Фостер работел како помлад службеник

Фостер го опишува Манчестер како „една од работилниците на светот“ и "отелотворување на голем град",[3] неговиот татко, Роберт, работел во Метрополитан-Викерс, Трафорд Парк што ги подгреа интересите на Фостер во инженерство и дизајн. Вил фасциниран со инженерство и процесот на проектирање. Тој вели дека тоа предизвикало кај него да настојува кон кариера во проектирање на згради.[7] Специфичен интерес му биле авионите, хоби кое тој го одржува до денес; и возовите, кој произлегол од гледањето на возовите кои поминувале пред терасата на домот во кој го поминал своето детство.

Татко му го убедил да се пријави на приемниот испит за програмата за тренинг службеници на Општината на градот Манчестер[3] кој го положил во 1951 година, и каде се вработи како помлад службеник во општинската благајна.[3] Син на негов колега, господин Коб, студирал архитектура и неговиот интерес доведе до тоа Фостер да размислува за кариера како архитект.[3] По работата во општинската благајна во Манчестер, Фостер ја завршил својот воен рок во 1953 година служат во Кралските Воздухопловни Сили, избор инспириран од неговата страст за авиони.[3]

Фостер се вратил во Манчестер, не сакајќи да се врати во градската општина, како неговите родители посакуваа, и несигурен по кој пат да продолжи.[3] Фостер се бараше себеси подалеку од неговите работнички корени, со што тој се отуѓил од неговите родители.[3]

Образование

уреди
 
Фостер на предавање во 2001.
 
Фостер се шетал низ Манчестер ри набљудувал згради. Зградата Експрес во Манчестер, во арт деко стил, многу го интригирала.

Фостер се вработи како асистент на изведувач во локална архитектонска фирма, John Bearshaw and Partners. [3] По совети на вработените, дека доколку сака да стане архитект, ќе треба да подготви портфолио од цртако тој сакал да стане архитект, тој треба да се подготви портфолио на технички и перспективни цртежи од проектите кои ги работеле во фирмата.[3] Берншо бил толку импресиониран со цртежите на младиот Фостер, што го унапредил во одделот за цртање на фирмата.[3]

Во 1956, Фостер беше примен на Школата за архитектура и градско планирање при Универзитетот во Манчестер. На Фостер не му се одобри стипендија, па тој работел голем број на работи со пола работно време за да ги финансира сопствените студии,[8] продавајќи сладолед, обезбедување во ноќен-клуб и ноќни смени во пекарница правејќи благи. Формалното образование го комбинирал со посети на локалната библиотека во Левеншулм.[9] Фостер покажал силен интерес за делата на Френк Лојд Рајт, Лудвиг Мис ван дер Рое, Ле Корбизје и Оскар Нимаер, и дипломирал од Манчестер во 1961 година.

Фостер се здоби со стипендија за Јеил Школата за архитектура, каде се здоби со титулата магистер, каде го запозна својот иден бизнис партнер Ричард Роџерс. Винсент Скали ги охрабрил Фостер и Роџерс да патуваат низ Америка една година.[10] По враќањето во Велика Британија во 1963 година, тој ќе ја основата архитектонската пракса наречена Team 4 со Ричард Роџерс, Сај Брамвел и сестрите Џорџи и Венди Чесман. Џорџи (подоцна Волтон) беше единствена од тимот која ги имала положено RIBA испитите, со што им беше овозможено да ја оформат праксата. Team 4 брзо се здоби со репутација за високотехнолошки индустриски дизајн.

Foster + Partners

уреди
 
Зградата Вилис во Ипсвич беше една од првите порачки кои Фостер ги добил по основањето на Foster Associates.

По распадот на Team 4, Фостер и Венди Чесман го основа бирото Foster Associates во 1967, кое ќе го преименува во Foster and Partners во 1999 година. Долг период на соработка на Фостер со американскиот архитект Ричард Бакминстер Фулер започна во 1968 година и продолжи сè до смртта на Фулер во 1983 година. Тие соработуваа  на повеќе проекти кои станале катализатор во развојот на еколошки чувствителниот пристап кон дизајнот – вклучувајќи го проектот за Театарот Семјуел Бекет.[11]

Првично тие се концентрирани на индустриски објекти. Пресвртот беше 1969 административен центар и слободно време за Фред. Olsen Линии во Лондон Docklands, каде работниците и менаџерите не се одделени било повеќе. Згрижувачките и Партнери' пробив зграда во велика БРИТАНИЈА беше Вилис Фабер & Dumas седиште во Ipswich, од 1974 година. Клиентот е семејството се кандидира осигурителна компанија кој сакал да се врати чувство на заедница на работното место. Згрижувачките создаде отворен план за статистика подови долго пред да се отвори-план стана норма. Во еден град не е над-обдарени со јавни објекти, покривот градини, 25 метри базен и гимназија подобрен квалитет на живот за компанијата 1200 вработени.[12] зградата има целосна висина стаклена фасада украсениот на средновековна улица план и придонесува драма, суптилно да се премине од непроѕирни, рефлексивни црна до блескав позадинско осветлување транспарентност како сонцето заоѓа. Дизајнот е инспириран од Daily Express Зграда во Манчестер работа Згрижувачките восхитуваат во својата младост. Зградата е сега Одделение I* наведени.

 
Епл парк, мај 2017

Центарот за визуелни уметности во Сејнзбури, музеј и уметничка галерија ма кампусот на Универзитетот на Источна Англија во Норвич, беше една од првите позначајни јавни згради дизајнирани од страна на Фостер, заврешена во 1978. Во 1990 година, за дизајнот за Терминалната зграда на аеродромот Лондон Станстед, на Фостер му беше доделена наградата Мис ван дер Рое.

 
Приказ на 30 St Mary Ace, неформално The Gherkin. Зградата служи како лондонско седиште на Swiss Re.
 
Главната зграда на HSBC во Хонгконг. Дизајниран од страна на Фостер во 1980-тите

Фостер се здоби со репутација за дизајнирање на административни згради. Во 1980-тите години тој ја дизајнираше главната зграда на HSBC во Хонгконг. Зградата е значителна по високиот степен на светлинска транспарентност, така што сите 3500 вработени имаат целосен поглед кон врвот Викторија или пристаништето Викторија.[13] Фостер има изјавено дека доколку неговата фирма не го добиеше овој проект, најверојатно ќе банкротираа.

Фостер верува дека привлекување на младите таленти е од суштинско значење, и е горд што просечната возраст на луѓето кои работат за Foster and Partners е 32, исто колку што имаше и тој во 1967, кога ја основа фирмата.

Денешен ден

уреди

Фостер беше назначен за развој на опфатот на Балтичката размена во 1990-тите. Размената била силно оштетена од бомба поставена од ИРА. Foster + Partners поднесоа план за 385 метр висок облакодер, беше оштетена надвор поправка од страна на бомба левата страна на ИРА. Фостер + Партнери поднесе план за 385 метри висок облакодер - Милениумска кула Лондон, но нејзината височина се сметала за прекумерна за лондонската силуета.[14] Предлогот беше поништен, и наместо него Фостер ја предложи 30 St Mary Axe, популарно позната денес како the Gherkin („Корнишонот“) порани нејзината форма. 

 
Реставрираниот Рајхстаг во Берлин, домот на германскиот парламент. Куполата е дел од редизајниот на Фостер.

Раните дизајни на Фостер се израз на софистицирана high-tech визија под силно влијание на машинската естетика. Неговиот стил еволуирал во модернистички со појасни и остри рабови. Во 2004, Фостер го дизајнирал највисокиот мост на светот, Вијадуктот Мијо во Јужниот дел на Франција, по што Жак Гофрен, градоначалникот на Мијо изјавил: „архитектот Норман Фостер, ни даде модел на уметноста.“[15]

Фостер работел со Стив Џобс од 2009 сè до смртта на Џобс, дизајнирајќи ги канцелариите на Apple, Кампус 2 на Епл (денешен Епл парк) во Купертино, Калифорнија. Извршниот одбор на Apple продолжил да соработува со Фостер сè до изведбата на оваа кружна зграда во април 2017, шест години по смртта на Џобс.[16][17]

Почести и обраќања

уреди

Почести

уреди

Фостер беше направен витез во 1990 за време на прославите на роденденот на кралицата[18] и беше назначен со Орден за заслуги во 1997.[19] Во јуни 1999, за време на прославите за роденденот на кралицата, Фостер беше издигнат на благородништво[20] како Барон Фостер на Темза, на Редиш во округот на Поголем Манчестер во јули истата година.[21][22] На 24 април 2017, на Лорд Фостер му беше доделена „Слободата на градот“ од градот Лондон.[23]

Обраќања

уреди
 • 1935–1990: Г-дин Норман Фостер
 • 1990–1997: Сер Норман Фостер
 • 1997–1999: Сер Норман Фостер РЧ
 • 1999–: Чесниот Лорд Фостер на Темза РЧ

Признавание

уреди
 
Кула Хрст во Њујорк

Фостер се здоби со Лин С. Бидл наградата за животно дело од Советот на високи згради и урбана средина во 2007 година во чест на неговите придонеси за унапредување на високите згради.[24]

Му беше доделена Ага Кан наградата за архитектура, за Петронас универзитетот за технологија во Малезија,[25][26] и во 2008 година му била доделена почесна диплома од Dundee Школата за архитектура во Данди, на Универзитетот на Данди. Во 2009 година тој ја доби Наградата на Астурискиот принц во категоријата Уметност.

Наводи

уреди

Белешки

уреди

Белешки

уреди
 1. Chris Roberts, Heavy Words Lightly Thrown: The Reason Behind Rhyme, Thorndike Press,2006
 2. Goldberger, Paul (28 May 1988). „Architecture View; What Pritzker Winners Tell Us About the Prize“. The New York Times.
 3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 3,11 3,12 Sudjic 2010.
 4. Moore, Rowan (23 May 2010). „Norman Foster: A Life in Architecture by Deyan Sudjic“. The Observer. London. Посетено на 6 October 2011.
 5. „The Guardian Profile: Sir Norman Foster: The master builder“. The Guardian. London. 2 January 1999. Посетено на 6 October 2011.
 6. „Book review: Norman Foster: A Life in Architecture“. scotsman.com. 13 June 2010. Архивирано од изворникот на 2010-06-16. Посетено на 6 October 2011.
 7. „Taller, higher, bigger, Foster“. The Guardian. London. 24 October 2005. Посетено на 5 October 2011.
 8. „Norman Foster: Building the future“. BBC News. 9 May 2000. Посетено на 5 October 2011.
 9. Thistlethwaite, Laura (30 October 2008). „Architect's Levenshulme inpsiration [sic]“. Manchester Evening News. M.E.N. Media. Посетено на 5 October 2011.[мртва врска]
 10. How much does your building weigh, Mr. Foster? Архивирано на 4 мај 2012 г., Sternstunde Kultur, Schweizer Fernsehen, 4 December 2011.
 11. „Samuel Brackett Theatre – The Project“. Foster + Partners. Архивирано од изворникот на 2017-09-10. Посетено на 2018-04-14.
 12. „Lord Norman Foster portrait“. The Daily Telegraph. London: Telegraph Media Group. 24 June 2008. Посетено на 1 October 2011.
 13. Treiber, Daniel (1995). Norman Foster. E & FN Spon. стр. 76.
 14. „London Millennium Tower“. Emporis. Посетено на 10 October 2011.
 15. „France shows off tallest bridge“. BBC News. 14 December 2004. Посетено на 1 October 2011.
 16. Levy, Steven (16 May 2017). „One More Thing: Inside Apple's Insanely Great (or Just Insane) New Mothership“. Wired. Посетено на 1 July 2017.
 17. „Why Steve Jobs Tapped Norman Foster to Design Apple's Future HQ“. Bloomberg News. 4 April 2013. Посетено на 1 July 2017.
 18. „No. 52173“. The London Gazette. 15 June 1990. стр. 2.
 19. „No. 54962“. The London Gazette. 28 November 1997. стр. 13399.
 20. „No. 55513“. The London Gazette (Supplement). 12 June 1999. стр. 1.
 21. „No. 55565“. The London Gazette. 28 July 1999. стр. 8128.
 22. „No. 24643“. The Edinburgh Gazette. 23 July 1999. стр. 1551.
 23. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-05-20. Посетено на 2018-04-14.
 24. „2007 Lynn S. Beedle Award Winner“. Council on Tall Buildings and Urban Habitat. Архивирано од изворникот на 2017-09-06. Посетено на 17 May 2012.
 25. „The Tenth Award Cycle 2005–2007“. The Aga Khan Development Network. Архивирано од изворникот на 2009-01-23. Посетено на 21 January 2009.
 26. „Petronas University of Technology receives 2007 Aga Khan Award for Architecture“. Foster + Partners. 9 April 2007. Архивирано од изворникот на 9 April 2009. Посетено на 21 January 2009.