Ричард Бакминстер Фулер (12 јули 1895 - 1 јули 1983) бил американски архитект, инженер, автор, дизајнер и друго. Фулер издал повеќе од 30 книги.

Бакминстер Фулер
Податотека:Buckminsterfuller.png
Ричард Бакминстер Фулер, 1917
Роден(а)12 јули 1895(1895-07-12)
Милтон, Масачусетс, САД
Починал(а)1 јули 1983(1983-07-01) (возр. 87)
Лос Анџелес, САД
Занимањедизајнер, автор, архитект
СопружникАна Хевлет
ДецаАлегра Фулер Снидер и Александра
Фулер во 1910