Нормандски мост

Нормандскиот мост (француски: Pont de Normandie) и висечки мост кој ја премостува реката Сена поврзувајќи го градот Авр со Хонфлеур во Нормандија, северна Франција. Има вкупна должина од 2.143,21 m (856 m помеѓу двата столба).

Нормандски мост
КоординатиErioll world.svg 49°26′09″N, 0°16′28″E
НосиA29
МинуваСена
МестоАврХонфлеур,  Франција
Официјален називPont de Normandie
ОдржувачSociété des Autoroutes de Paris Normandie
Особености
Видвисечки мост
Вк. должина2143,21 m
Ширина23,60 m
Висина214,77 m
Најдолг распон856 m
Историја
Отворен20 јануари 1995

Го дизајнирал Мишел Вирлого. Архитекти биле Франсоа Дојел и Шарл Лавињ.[1] Изградбата започнала во 1988 и траела 7 години. Мостот бил отворен на 20 јануари 1995.

ИзвориУреди

  1. . Retrieved 30 септември 2006.

Надворешни врскиУреди