Новица Василевски

Новица Василевски (р. 28 март 1971 во Скопје) — македонски фолк пејач на народна музика.

Новица Василевски
Роден(а)28 март 1971(1971-03-28)(53 г.)
Скопје
ЖанровиНародна музика, Фолк музика
ЗанимањаПејач

Животопис

уреди

Новица својата кариера ја започнува во Група Академци, каде неколку години е член на групата. Во 1996 година, заедно со други членови ја оформуваат Група Биоритам, каде е член долги години, до 2010 година. Потоа тој почнува своја соло-кариера како пејач, каде негови песни се: "Паша Паша", "Пожар", "Место не ме држи брате", "Не бери гајле", "Султана" и други... Тој е чест учесник на фестивалите, каде има и освојувано и бројни награди: Фолк Фест Валандово, Тумба Фест, Фолк Фест Роса, Охрид Фест, Цветници. Задсебе има оставени и неколку албуми со негови авторски песни и обработна на стари македонски песни.

Негова сопруга е познатата пејачка Татјана Лазаревска, каде веќе долги години живеат и работат во Мелбурн, Австралија.

Надворешни врски

уреди