Ниндорф кај Беркентин

Ниндорф кај Беркентин (германски: Niendorf bei Berkenthin) — општина во округот Војводство Лауенбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Ниндорф кај Беркентин
Грб на Ниндорф кај Беркентин
Ниндорф кај Беркентин is located in Германија
Ниндорф кај Беркентин
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Војводство Лауенбург
Месна заед. Беркентин
Градоначалник Рајнер Вилкенс
Основни податоци
Површина 3,99 км2
Надм. височина 11 м
Население 192 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RZ
Пошт. бр. 23919
Повик. бр. 04544
Портал www.amt-
berkenthin.de
Местоположба на Ниндорф кај Беркентин во рамките на округот Војводство Лауенбург
Карта
Координати 53°42′N 10°37′E / 53.700° N; 10.617° E / 53.700; 10.617Координати: 53°42′N 10°37′E / 53.700° N; 10.617° E / 53.700; 10.617

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)