Чак Белер (англиски: Chuck Behler) е поранешен тапанар на треш метал бендот Мегадет. Во групата членувал две години (1988-1990) и за тоа време со нив го објавил албумот So Far, So Good... So What!.[1] По заминувањето од Мегадет престанал активно да се занимава со музика. Денес живее во Детроит и е во блиски односи со останатите колеги од бендот.

Чак Белер
слика на Белер
Биографски податоци
Роден(а)13 јуни 1965
Мичиген, САД
Жанровихеви метал, треш метал, спид метал
Занимањамузичар
Инструментитапани
Период на активност1987–1989
ИздавачиКапитол
СоработнициМегадет, The Meanies, Sinclair, Massacre

НаводиУреди

  1. Erlewine, Stephen Thomas. „Biography: Megadeth“. Allmusic. Посетено на 3 мај 2010.

Надворешни врскиУреди