Неда (Германија)

општина во Германија

Неда (германски: Nöda) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Неда (Германија)
Селската црква
Селската црква
Грб на Неда (Германија)
Неда (Германија) во рамките на Германија
Неда (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Граме-Фипах
Градоначалник Штефан Берт (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,44 км2
Надм. височина 170 м
Население 795 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99195
Повик. бр. 036204
Местоположба на Неда (Германија) во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°4′0″N 11°1′0″E / 51.06667° СГШ; 11.01667° ИГД / 51.06667; 11.01667Координати: 51°4′0″N 11°1′0″E / 51.06667° СГШ; 11.01667° ИГД / 51.06667; 11.01667

ГеографијаУреди

Неда се наоѓа во југоисточниот дел на Тириншката Котлина.

Соседни местаУреди

Неда се граничи со општините Ритнордхаузен, Алперштет и покраинскиот главен град Ерфурт.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди