Негорска парохија

парохија на МПЦ-ОА

Негорска парохија — православна парохија, дел од Гевгелиското архијерејско намесништво на Повардарската епархија. Парохијата ги селата Негорци, Прдејци, Смоквица, Кованец и Серменин.

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Атанасиј“
(парохиска црква)
Негорци 19 век  
Црква „Св. Петка“ Прдејци 1861  
Црква „Св. Димитриј“ Смоквица 1830  
Црква „Св. Димитриј“ Кованец 1860  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Серменин 1834  
Црква „Св. Илија“ Серменин 2013

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди

41°11′01.2″N 22°28′45.4″E / 41.183667° СГШ; 22.479278° ИГД / 41.183667; 22.479278