Науендорф (Тирингија)

Науендорф (германски: Nauendorf) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Науендорф
Науендорф (Тирингија) is located in Германија
Науендорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Кранихфелд
Градоначалник Регина Кајзер
Основни податоци
Површина 2,38 км2
Надм. височина 335 м
Население 300 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 126 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99448
Повик. бр. 036209
Портал VG Kranichfeld.de
Местоположба на Науендорф во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 50°53′40″N 11°10′49″E / 50.89444° СГШ; 11.18028° ИГД / 50.89444; 11.18028Координати: 50°53′40″N 11°10′49″E / 50.89444° СГШ; 11.18028° ИГД / 50.89444; 11.18028

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)