Науел Гусман

Науел Игнацио Гусман (Росарио, 10 февруари 1986) — аргентински професионален фудбалер, кој игра на позицијата голман за клубот ФК УАНЛ Тигрови во рамките на Првата мексиканска лига и од 2014 година за Фудбалска репрезентација на Аргентина.

Аргентина Науел Гусман
UANL Tigres 2015 - копия (2).jpg
Лични податоци
Роден на 10 февруари 1986 (1986-02-10) (35 г.)
Роден во Росарио, Аргентина
Висина &100000000000001920000001,92 м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Тигрес Тигрес
Број 1
Младинска кариера
Њуелс Олд Бојс Њуелс Олд Бојс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2014 Њуелс Олд Бојс Њуелс Олд Бојс 81 (0)
2008-2009Индепендиенте 30 (0)
2015– Тигрес Тигрес 158 (0)
Репрезентација
2003 Аргентина Аргентина 17 8 (0)
2004 Аргентина Аргентина 20 4 (0)
2014- Аргентина Аргентина 6 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Клупска кариераУреди

Гузман дебитирал како професионален фудбалер во клубот Њуелс олд бојс, во август 2006 година, на натпреварот против Атлетик Белграно. Во годината 2008 бил на позајмица во клубот Индепендијенте Ривадавија, сè до 2009 година. Бил клучен играч за Њуелс олд бојс во финалето на првенството на Аргентина во 2013 година.

Интернационална кариераУреди

Бил член на тимот на фудбалската репрезентација на Аргентина до 17 години, на светскиот шампионат во 2003 година. Играл 45 минути за Фудбалска репрезентација на Аргентина на пријателскиот меч против Хонгконг. Во мај 2018 година бил селектиран тесен избор на играчи за Фудбалската репрезентација на Аргентина за Светско првенство во фудбал 2018. Повикан е да игра за Фудбалска репрезентација на Аргентина, по некое време откако првиот голман Серхио Ромеро се здобил со повреда.

ТрофеиУреди

Њуелс олд бојсУреди

  • Аргентинска примера дивизија: Финале 2013

УАНЛУреди

  • Прва мексиканска лига: Апертура 2015, Апертура 2016 и Апертура 2017

АргентинаУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди