Насерово Езеро

Насеровото Езеро е големо вештачко езеро на југот од Египет и на северот на Судан. Строго, терминот Насерово Езеро се однесува само на поголемиот дел на езера кои се наоѓаат на Египетска територија (83%), додека пак делот што припаѓа на Судан, Суданците го нарекуваат Нубијско Езеро.

Насерово Езеро
Lake Nasser Vista.jpg
Поглед од Абу Симбел
Lake Nasser location.png
Мапа што ја покажува локацијата на езерото
Координати22°25′N 31°45′E / 22.417° СГШ; 31.750° ИГД / 22.417; 31.750Координати: 22°25′N 31°45′E / 22.417° СГШ; 31.750° ИГД / 22.417; 31.750
ВидРезервоар
Главни приливиНил
Главни истециНил
Сливни земјиЕгипет, Судан
Најг. должина550 kм (340 ми) км
Најг. ширина35 kм (22 ми) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
5,250 km2 (2,030 ми) км2
Прос. длабочина25.2 м (83 ст) м
Најг. длабочина180 м (590 ст) м
Зафатнина132 km3 ([convert: unit mismatch])[1] км3
Брег7,844 kм (25,735,000 ст) км
Надм. височина183 м (600 ст) м
Наводи[1]
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Езерото настанало како резулата на изградбата на Асуанската брана преку Нил помеѓу 1958 и 1970 година. Езерото е долго околу 550 километри и има максимална ширина од 35 километри, во близината на Северниот Повратник. Езерото има површина од 5,250 квадратни километри, а има најголем волумен од 157 километри кубни вода. Подигнувањето на нивото на езерото во текот на 1990-те довело до изливање вода во западната пустина, со тоа што настанало езерото Тошка во 1998 година.

Повеќе значајни Нубијски археолошки наоѓалишта се раздвоени камен по камин и преместени на повисоко ниво, меѓу кои е најзначајно Абу Симбел. Еѓипќаните му дали име во чест на нивниот претседател Гамал Абдел Насер, кој бил започнувач на проектот.

НаводиУреди