Мумија (филм од 1999)

Мумија (англиски: The Mummy) — американски акционен авантуристички филм од 1999 г., напишан и режиран од Стивен Сомерс. Станува збор за преработка на истоимениот филм од 1932 г. со Брендан Фрејзер, Рејчел Вајс, Џон Хана и Арнолд Вослу во главните улоги. Филмот го следи авантуристот Рик О'Конел додека патува во Хамунаптра, Градот на Мртвите, со библиотекарка и нејзиниот постар брат, каде што случајно го разбудуваат Имхотеп, проколнат првосвештеник со натприродни моќи.[4]

„Мумија“
Филмскиот плакат
РежисерСтивен Сомерс
ПродуцентЏејмс Џекс
Шон Даниел
Главни улоги
МузикаЏери Голдсмит
СтудиоAlphaville Films[1]
ДистрибутерUniversal Pictures
Премиера7 мај 1999 г. (САД)
Времетраење125 минути
Земја САД
Јазик
Буџет80 милиони долари
Бруто заработка416,4 милиони долари[3]
СледенВраќањето на мумијата

Содржина

уреди

Во староегипетскиот град Теба во XIII век пр. н. е., првосвештеникот и чувар на мртвите, Имхотеп, тајно се среќава со наложницата на фараонот Сети I по име Анк-су-намун. Фатени од фараонот, брзо го убиваат. Анк-су-намун, за да го спаси својот сакан од гневот на Меџаите, чуварите на фараонот, се појавува како единствена виновничка и се самоубива. Имхотеп, под превезот на темнината, тајно го краде нејзиното тело и заедно со своите верни свештеници се упатува кон Градот на Мртвите и главната ризница на Египет, Хамунаптра, за да спроведе церемонија на воскресение, и покрај ризикот да го нанесе гневот на боговите. Користејќи ја црната Книга на мртвите извлечена од светилиштето и петте свети балдахини со органите на Анк-су-намун, Имхотеп успева да ја врати својата душа од другиот свет, но Меџаите, кои го гледале Имхотеп и неговите следбеници, ги прекинуваат и спречуваат обредот да се заврши и душата на Анк-су-Намун да се врати во подземниот свет. Како казна за ова непростливо светољубие, свештениците на Имхотеп се мумифицирани живи, а самиот Имхотеп е осуден на „Хом-даи“, најстрашното од древните погубувања, толку страшно што никогаш порано не било употребено: јазикот на Имхотеп е целосно исечен и тој е жив погребан во саркофаг под статуата на богот на смртта и темнината Анубис, осудувајќи го на вечни маки. Меџаите и нивните потомци си поставиле задача да го спречат Имхотеп да се врати од мртвите, бидејќи ако тоа се случи, тогаш поседувајќи вековна сила, моќ на древните песоци и слава на непобедливост, Имхотеп ќе ослободи бран на смрт и ќе ја уништи Земјата и целото човештво во неа.

Во 1923 г., американскиот капетан Рик О'Конел служи во одред на Француската легија на странци на територијата на Хамунаптра, несвесен за злото што се крие под неа. Градот е нападнат од Арапите, командантот на одредот на Француската легија на странци го напушта градот и го остава Рик на чело на одредот. О'Конел ги води своите колеги легионери успешно да ги избришат Арапите, но како што продолжува битката, Арапите убиваат сѐ повеќе и повеќе легионери додека не преживеат само О'Конел и уште еден легионер, човекот по име Бени Габор. О'Конел пука во многу Арапи со своите пиштоли, но се наоѓа себеси поброен откако ќе му завршат куршумите. Арапите го притискаат во агол, но не можат да пукаат затоа што нивните коњи се исплашени од нешто во песокот; со тоа, Арапите ја напуштаат Хамунаптра, оставајќи го О'Конел сам да се соочи со тоа што е во песокот додека движењата во песокот не го избркаат. Бегајќи во пустината, О'Конел забележува група луѓе на коњи што го гледаат од далечина. Тоа се Меџаите, кои решаваат да не го убијат, туку да го пуштат во пустината, верувајќи дека нема да преживее таму.

Три години подоцна, Рик е фатен и чека погубување, но е спасен од библиотекарката Евелин „Еви“ Карнахан и нејзиниот брат Џонатан за да го најдат патот до древниот Град на Мртвите.

На патот до нивната цел, патниците се среќаваат со американска група ловци на богатство предводена од Бени Габор, дезертер од одредот на Рик. Во Хамунаптра, Меџаите, предводени од Ардет Беј, бараат од патниците да го напуштат градот, предупредувајќи на опасностите што демнат тука. Меѓутоа, експедициите продолжуваат со ископувањата и го откриваат саркофагот, Книгата на мртвите и балдахините со зачуваните органи на Анк-су-намун. Од љубопитност, Евелин гласно чита страница од древната книга и несвесно го буди Имхотеп. За да го заврши она што го започнала и повторно да се обедини со Анк-су-намун, оживеаната мумија, која ги носи Десетте чуми на Египет, сака повторно да се роди и ги гони членовите на експедицијата што ѝ го нарушиле мирот, во која Бени му помага (кои ја преживеал средбата со Имхотеп, кажувајќи молитви на хебрејски, а Евреите, како што се сеќава Имхотеп, биле робови во Египет), очекувајќи дарежлива награда.

Во потрага по начин да го спречат Имхотеп, Рик, Евелин и Џонатан се среќаваат со Ардет во Музејот на древноста во Каиро. Ардет претпоставува дека Имхотеп сака повторно да ја воскресне Анк-су-намун и планира да го стори тоа со жртвување на Евелин. Евелин верува дека ако Книгата на мртвите го вратила Имхотеп во живот, тогаш Златната книга на Амон-Ра може повторно да го убие и заклучува каде книгата е скриена — под статуата на Хор, богот на светлината. Имхотеп ја брка групата со толпа робови. Евелин се согласува да го придружува Имхотеп ако ги поштеди другите. Меѓутоа, Имхотеп го прекршува зборот и им наредува на робовите да ги убијат другите, но се спасуваат.

Имхотеп, Евелин и Бени се враќаат во Хамунаптра, прогонувани од Рик, Џонатан и Ардет. Имхотеп се подготвува да ја жртвува Евелин, но таа е спасена по напната битка со мумифицираните свештеници и војниците на Имхотеп. Како што Евелин чита од Книгата на Амон-Ра, Имхотеп повторно станува смртен и Рик смртоносно го прободува во стомакот со меч. Држејќи ја својата рана, Имхотеп се сопнува и влегува во Реката на смртта. Распаѓајќи се брзо, Имхотеп повторно го напушта светот на живите, но се заколнува на сурова одмазда и изјавува дека „Смртта е само почеток“.

Додека го собира богатството на Хамунаптра, Бени случајно активира древна стапица (механизам за самоуништување) и станува плен на месојадните скарабеи, кои го јадат во еден миг. Рик, Џонатан и Евелин бегаат од Хамунаптра и Градот на Мртвите се претвора во песочни урнатини. Им приоѓа и Ардет Беј, кој успеал да се извлече, и им кажува на јунаците дека победувајќи го Имхотеп, ја заслужиле почитта и благодарноста на Меџаите. Откако ги благословува во името на големиот Алах, Ардет заминува по својот народ, додека Џонатан се жали дека ќе мора да се врати со празни раце, но Рик не мисли така, бидејќи го нашол своето богатство — Евелин: Рик и Евелин се спојуваат во бакнежот на љубовта. Триото преживеани јунаци јаваат кон зајдисонцето на камили, несвесни дека алчниот Бени ги натоварил камилите со вреќи со богатства од уништената Хамунаптра.

Улоги

уреди
Глумец Улога
Брендан Фрејзер Рик О'Конел
Рејчел Вајс Евелин Карнахан
Џон Хана Џонатан Карнахан
Арнолд Вослу Имхотеп
Кевин Џејмс О’Конор Бени Габор
Одед Фер Ардет Беј
Патрисија Веласкес Анк-су-намун
Џонатан Хајд д-р Ален Чемберлен

Наводи

уреди
  1. McNary, Dave (January 20, 2014). 'The Mummy,' 'Dazed and Confused' Producer James Jacks Dies in Los Angeles“. Variety. Variety Media, LLC. Посетено на December 10, 2020.
  2. „Release“. BFI Film & Television Database. London: British Film Institute. Архивирано од изворникот на January 3, 2014. Посетено на May 8, 2013.
  3. „The Mummy (1999)“. The Numbers. Посетено на July 5, 2020.
  4. Hobson, Louis B (May 1, 1999). „Universal rolls out new, improved Mummy“. Calgary Sun.

Надворешни врски

уреди