Мост Фатих Султан Мехмет

Мостот Фатих Султан Мехмет (турски:Fatih Sultan Mehmet Köprüsü) е еден од двата моста кои се наоѓаат во Истанбул, Турција. Овој мост се наоѓа на Босфорот, поврзувајќи ги Анадолија со Европа. Овој мост е посветен на султанот Мехмед II кој го освоил Цариград во 1453 година.

Мост Фатих Султан Мехмет
Носивозила,
МестоИстанбул, Турција
Официјален називFatih Sultan Mehmet Köprüsü
Особености
Вкуп. должина1,5
Ширина39
Историја
Отворен1988
Местоположба
Карта

Координати: 41°05′28″N 29°03′40″E / 41.09111° СГШ; 29.06111° ИГД / 41.09111; 29.06111