Мортлочки јазик

Мортлочкиот е микронезиски јазик кој се зборува во Микронезија. Јазикот го зборуваат околу 5.900 жители и најсличен е со сатавалскиот јазик.[1]

Мортлочки јазик
Застапен воМикронезија
ПодрачјеКаролински Острови
Говорници(5,900 во 1989 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mrl

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди