Морон (град)

(Пренасочено од Морон, Ховсгол)
49°38′08″N 100°09′20″E / 49.63556° СГШ; 100.15556° ИГД / 49.63556; 100.15556

Морон (монголски:Мөрөн) или често именуван како Мурун или Мурен е административен центар на Ховсгол Провинцијата во северна Монголија. Пред 1933, административен центар на покраината бил Хатгал.

Морон
Мөрөн
град
Потекло на името: монголски: Мөрөн, морон = река
Земја Монголија
Покраина Ховсгол
Реки Делгерморон
Координати 49°38′08″N 100°09′20″E / 49.63556° СГШ; 100.15556° ИГД / 49.63556; 100.15556
Површина 102,90 км2
 - градска 16,04 км2
Население 36,082 (2007)
Часовен појас UTC+8
Повикувачки бр. +976 (0)138
Регистарски таблички ХӨ (_ варира)
Местоположба на Морон во Монголија
Местоположба на Морон во Монголија
Местоположба на Морон во Монголија
Поглед кон Морон

Морон има болница, музеј, театар, пошта, неколку училишта и градинки и еден од најголемите отворени маркети во земјата.

Поврзано уреди