Монштаб (германски: Monstab) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Монштаб се наоѓа на околу 6 километри западно од Алтенбург.

Монштаб
Црква во Монштаб
Црква во Монштаб
Црква во Монштаб
Монштаб во рамките на Германија
Монштаб
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Розиц
Месни единици 5
Градоначалник Херберт Прел
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 195 м
Население 383 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04617
Повик. бр. 034498
Портал www.monstab-web.de
Местоположба на Монштаб во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°59′34″N 12°21′27″E / 50.99278° СГШ; 12.35750° ИГД / 50.99278; 12.35750

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)