Момчило Бајагиќ-Бајага

Момчило Бајагиќ Бајага 19 февруари 1960 во Бјеловар е српски пејач.

Момчило Бајагиќ
Биографски податоци
Родено имеMomčilo Bajagić
Роден(а)февруари 19 1960 (1960-02-19) (60 г.)
Бјеловар, Хрватска
ЖанровиРок
Хард рок
Поп рок
ЗанимањаПејач, композитор
Инструментигитара
Период на активност1974–денес
СоработнициРибља Чорба, Бајага и инструктори

Својата музичка кариера Момчило ја започнал на својата 14 година, во бендот ТНТ. По три години се приклучил на групата Рибља Чорба, една од најпопуларните музички групи во тоа време. Во почетокот се појавувал само на настапите на групата, за да со текот на времето стане главен автор на групата. Заедно со групата снимиле пет албуми.

Рибља Чорба официјално од групата го исклучила на 19 јули 1984 година. По неколку години, тој формира своја музичка група под името Бајага и инструктори.

Освен ова, тој работил и на музиката од филмот Ни на земја ни на небо (Моји су другови), како и Професионалец (Пада влада).