Мои песни, мои сништа

Мои песни, мои сништа (англиски: The Sound of Music) е американски музички филм од 1965, режиран од Роберт Вајс, во кој глумат Џули Ендрус и Кристофер Пламер.

„Мои песни, мои сништа“
Мои песни, мои сонови - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерРоберт Вајс
ПродуцентРоберт Вајс
СценаристХауард Линдзи
Расел Круз (либрето)
Марија Вон Трам (автобиографија)
Ернест Леман
Главни улогиЏули Ендрус
Кристофер Пламер
Еленор Паркер
Ричард Хајдин
МузикаРичард Роџерс (музика/текст)
КинематографијаТед Д. Мекорд
МонтажаВилијам Рејнолдс
Дистрибутер„20th Century Fox“
Премиера2 март 1965 (САД)
29 март 1965 (ОК)
Времетраење174 минути
Држава САД
Австрија
ЈазикАнглиски
Буџет$8,2 милиони[1]
Бруто заработка$286.214.286[1]


НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Мои песни, мои сништа“. „The Numbers“. „Nash Information Services“. Посетено на 26 април 2011.

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}