Модата на црвениот тепих во 2000

Модата на црвениот тепих во 2000 година била во голема мера засенета од разголениот зелен Версаче фустан на Џенифер Лопез за февруарските Греми награди, кој станал еден од најозборуваните и најпознатите фустани на црвениот тепих на годината. За 57. доделување на Златен глобус, Хали Бери позајмила гламурозен фустан на Валентино, кој беше опишан како поставување на стандардите за стилот на црвениот тепих на Златен глобус, а според Филип Блох, нејзиниот стилист во тоа време, „започнало времето кога фустанот всушност можел да направи кариера“.

Награди Златен глобус (23 јануари)Уреди

До крајот на 1990-тите, многу ѕвезди се појавувале на доделувањето награди Глобус облечени лежерно , што овозможило влијанието на гламурозниот бело-црвен фустан на Валентино на Хали Бери да биде уште помоќно. InStyle го оцени на 18-то место на нивната листа на Топ 100 фустани на деценијата, во исто време кога озборувачкиот веб-зин Radar Online го нарече „несреќен воз“ во нивната листа на најдобри и најлоши моди на Златен глобус. [1] Кога Валентино го контактирал Блох за да го побара фустанот назад, тој ги информирал дека бидејќи Бери победила (за Претставувањето на Дороти Дендриџ ) во него, тоа е дел од нејзината историја и тие не сакале да го вратат. [2] [3] Друга гостинка која добила особено известување беше Анет Бенинг во породилно смокинг од Лорен Сара, кој го носела и на наградите на Screen Actors Guild на 12 март. [4]

Модата на Глобус била отценувана и во телевизиската програма Е! водена од Џоан и Мелиса Риверс и други модни експерти. [5]

Греми (23 февруари)Уреди

 
Фустанот од Версаче што го носела Џенифер Лопез на Греми, 2000 година.

Фустанот на Донатела Версаче, од Версаче на Џенифер Лопез, без грб, од проѕирен свилен материјал, со деколте спуштено до папокот (прицврстено од двострана лента ) и здолниште расцепено до половината, беше еден од Фустаните на црвениот тепих на годината за кои најмногу се зборува и широко се објавувал. [6] Иако цело време се поврзува со Лопез, фустанот претходно бил облечен на црвениот тепих од Spice Girl Гери Халивел на првите NRJ Music Awards во јануари 2000 година, [7] и од самата Версаче на гала на Институтот за костими во Њујорк на 6 декември 1999 година. [8]

Оскар (26 март)Уреди

И покрај шпекулациите за тоа колку месо ќе бидат разголени, фустаните на 72-то доделување на Оскарите биле поскромни од очекуванато. Доминантни биле разголени раменици, облека без прерамки иако многу ѕвезди носеле облека што го откриваа нивното деколте, а многу од мажите носеа традиционални смокинг, при што Киану Ривс се залагаше за целосно црн изглед. Сепак, двајцата креатори на Саут Парк избраа да носат дрег, при што Треј Паркер носел розов фустан со целосно здолниште заснован на фустанот за Оскар на Гвинет Палтроу од претходната година, а Мет Стоун носел ореплика на зелениот фустан на Версаче на Лопез од Греми.

Меѓу поуспешните појавувања бил темноцрвениот фустан на Ума Турман, Алберта Ферети, кој бил избран за 20-ти најдобар фустан на црвениот тепих на сите времиња во анкетата во 2008 година, одржана од Дебенхамс . [9] Фустанот на Вера Ванг што го носела Шарлиз Терон на церемонијата бил рангиран на третото место на листата на 100 најдобри фустани на InStyle, опишани како „Стар Холивуд без да изгледа старо“, а дописникот на Би-Би-Си Џон Хенд ја прогласи Терон за една од првите 5 најдобро облечени жени на вечерта. [10] Во неговите топ 5 се најде и Никол Кидман во златен Диор, Винона Рајдер во едноставна црна боја, Хилари Свонк во женствен фустан без прерамки во маслинесто зелена боја Тора Бирч, која била номинирана за најстилска на вечерта во нејзиното бело здолниште и бледо сина јакна. Анет Бенинг, во деветтиот месец од бременоста, носела слоевит црн фустан на Армани . [11]

Помалку добро прифатена била комбинацијат на зелена кожна облека на Ерика Баду сошиена заедно со жолто во комбинација со врвна обвивка за глава во традиционален западноафрикански стил, за која Били Кристал се шегуваше дека содржи Оскар кој недостасува. [12] Додека облеката на Џуди Денч ја споредиле со индиските дизајнери Абу Јани и Сандип Косла со мрежести делови, а високиот врат и долгите ракави на црниот фустан Версаче на Анџелина Џоли сè уште бил запаметен во 2012 година како „готска мизерија“ што ја направи „ мртов рингер за Мортисија Адамс “. [13]

Еми награди (10 септември)Уреди

Трендовите на црвениот тепих на 52 Eми награди вклучуваа фустани без грб или прерамки, проѕирни ткаенини и силни бои како што се жешките розови, црвени и циметни, со сива боја како алтернатива. [14]

Еден од најконтроверзните фустани на вечерта беше проѕирниот дизајн на Памела Денис кој го носеше Џина Дејвис . Сара Џесика Паркер носеше розов фустан со пердуви Оскар де ла Рента кој го нарече „фустан од фантазија“ и нејзино „прво искуство со вистинската мода“, но кој, повеќе од десет години подоцна, сè уште се наведува како еден од најлошите Еми фустани.

НаводиУреди

 1. Ornstein, Leah. „Fashion Flashback: The Best And Worst Of The Golden Globes WORST: Halle Berry hit the show in 2000, wearing a trainwreck Valentino dress and accessorizing it with a trainwreck husband!“. Radar Online. Посетено на 20 June 2012.
 2. Parnes, Francine (22 March 2000). „Dressing the Ladies“. The Spokesman Review. Посетено на 17 June 2012.
 3. „Halle Berry Keeps Fashions From Top Designers“. Bollywood Sargam. 24 March 2000. Посетено на 20 June 2012.
 4. Gray, Ellen (29 November 2000). „Maternity wear designer for the stars is especially busy these days“. The Philadelphia Daily News. Посетено на 21 June 2012.
 5. „Golden Globes 2000 Fashion Review“. Turner Classic Movies. Посетено на 18 June 2012.
 6. Barrera, Magdalena (2002). „Hottentot 2000: Jennifer Lopez and Her Butt. Во Phillips, Kim M.; Reay, Barry (уред.). Sexualities in history: a reader. Routledge. стр. 407. ISBN 9780415929356. Посетено на 16 May 2011.
 7. „She's a jolly green Geri; STUNNING IN £3,000 VERSACE“. The Mirror. 24 January 2000. Посетено на 17 June 2012.
 8. Leon, Sarah. „Met Costume Institute Gala: A Look Back At The Most Memorable Outfits (Photo 14 of 130)“. Stylelist. Посетено на 17 June 2012.
 9. Urmee Khan (9 October 2008). „Liz Hurley 'safety pin' dress voted the greatest dress“. The Telegraph. Посетено на 1 May 2011.
 10. „100 Best Dresses of the Decade #2 Charlize Theron in Vera Wang 2000“. InStyle. Посетено на 16 June 2012.
 11. Hand, John (28 March 2000). „Oscar's fashion parade“. BBC News. Посетено на 17 June 2012.
 12. Reiter, Amy. „Look out! Here comes a sound bite“. Salon.com. Посетено на 17 June 2012.
 13. Misra, Iti Shree (14 February 2012). „Judi Dench in Abu Jani & Sandeep Khosla's gown at BAFTA“. The Times of India. Архивирано од изворникот на 3 January 2014. Посетено на 17 June 2012.
 14. Nellis, Cynthia. „Emmys 2000: Sirens and ladies shine“. About,com. Посетено на 21 June 2012.