Мет Ричард Стоун (роден во Хјустон на 26 мај 1971[3]) е американски глумец. Тој е најстарото дете на Џералд Витни Стоун (професор по економија) и Шела Луис (родена во Беласко), има помала сестра Рекчел. На млади години, Мет се преселил во Литлтон.

Мет Стоун
Роден(а)Мет Ричард Стоун
26 мај 1971(1971-05-26)(53 г.)
Хјустон, Тексас, U.S.
ЗанимањеГлумец, телевизиски директор, продуцент
Активен период1992
ВераНема (Атеист)[1][2]

Додека студираше Филм и Математика во Факултетот од Colorado во Boulder, тој се запозна со Trey Parker. Има диплома за математика од Факултетот од Colorado и беше нивниот прв студент што има две дипломи, за филм и математика

Филмската кариера ја започнал во 1992, правејќи празничен краток цртан Jesus vs Frosty.

Кариера со South Park

уреди

Во 1992 , Stone и Trey Parker го создаваат краткиот филм Jesus vs. Frosty. Во него има четири момчиња (кои личат на карактерите од South Park) , две како Stan Marsh и Kyle Broflovski , едно Kenny и едно без име. Двата нивни кратки филмови , Jesus vs. Frosy и Cannibal the Musical беа направени додека беа студенти на Филмскиот универзитет на Колорадо. По овие два филма , тие требаа да направат уште еден филм. Имаа идеја: продолжение на Jesus vs. Frosty или користење на четирите карактери и уште еден нов карактер(Mr. Hankey) кој ќе се појави на цртан филм South Park. Го избраа второто и наеднаш добија шанса да ја презентираат идејата за South Park за телевизискиот канал Comedy Central. Stone и Parker направија 13 епизоди во првата сезона. Во 1999 , го објавуваат филмот South Park: Bigger, Longer & Uncut кој е заснован на цртанот. Музиката од филмот беше номинирана за Оскар , но Оскарот го доби музиката од „Тарзан“.

Приватен живот

уреди

Во 2008 , Стоун се жени со Ангела Ховард. Сега има еден син.[4]

Филмографија

уреди
Година Продукција Улога Забелешка
1992 Jesus vs. Frosty Директор , глумец , продуцент , автор
1994 Cannibal! The Musical Глумец, Продуцер
1995 Jesus vs. Santa Директор , глумец , продуцент , писател
Your Studio and You Глумец , писател Појава
1997 South Park (ТВ серии; 1997–до сега) Ко-творец , позајмувач на глас , писател , режисер , извршен продуцент
Orgazmo Глумец , писател , продуцент Појава
1998 BASEketball Глумец
1999 South Park: Bigger, Longer & Uncut Позајмувач на глас , писател , продуцент
Terror Firmer Глумец
2000 Even If You Don't Режисер Музичко видео
2001 Princess Режисер , писател , позајмувач на глас , продуцент Кратки анимации
That's My Bush! (Серија) Ко-творец , писател , извршен продуцент Појава
2004 Team America: World Police Писател , позајмувач на глас , продуцент
2007 Electric Apricot: Quest for Festeroo Глумец
2007 Kenny vs. Spenny Извршен продуцент
2010 Rush: Beyond the Lighted Stage Глумец

Наводи

уреди