Младеновац е мал град и општина во Србија. Младеновац сочинува една од 17 општини на Град Белград. Според податоците од 2013 година, Младеновац имал население од 23.314 жители.

Mladenovac
Младеновац
Општина и град
Споменик во Младеновац
Споменик во Младеновац
Грб на Mladenovac
Координати: 44°26′N 20°42′E / 44.433° СГШ; 20.700° ИГД / 44.433; 20.700
ЗемјаСрбија
ОкругБелград
Насел. места22
Управа
 • ГрадоначалникВладан Глишиќ
Површина[1]
 • Општина339 км2 (131 ми2)
Население (Попис 2002)[2]
 • Град23.314
 • Општина53.050
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.11400
Повик. бр.+381 11
Рег. табличкиBG
Мреж. местоwww.mladenovac.rs

Име уреди

Името на градот потекнува од сопственото име „Младен“, што протолкувано значи „млад човек“, „младост“.

Местоположба уреди

Младеновац се наоѓа на 47 км јужно од Белград. Младеновац е дел од Белградскиот округ. Општината има 339 км2 и население од 53.050 жители.

Населени места уреди

Општина Младеновац има 22 населени места:

Селски населби:

Приградски населби:

Градски населби

  • Младеновац

Наводи уреди

  1. „Општини во Србија, 2006“. Републички завод за статистика на Србија.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во 2002 г. Книга 1: Национална или етничка припадност по населби (српски). Републички завод за статистика на Србија. 2003. ISBN 86-84443-00-09 Проверете ја вредноста |isbn=: length (help).

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди