Мирослав Радуљица


Мирослав Радуљица (српски: Мирослав Радуљица, роден на 5 јануари 1988 година) е српски кошаркар, играч на Џангсу Драгонс и на српската репрезентација.

Мирослав Радуљица

Радуљица играјќи за Србија во 2015 година
Радуљица играјќи за Србија во 2015 година

Лични информации
Роден на 5 јануари 1988.(1988-01-05)(35 г.)
Роден во Инѓија, СФРЈ
Националност Србија
Висина 2,13
Тежина 113
Позиција крилен центар / центар
Информации за кариерата
Драфт 2010 / Не драфтуван
Проф. кариера 2005–
Моментален клуб
Клуб Џангсу Драгонс Џангсу Драгонс
Број 13
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2005–2010
2006–2007
2010–2013
2011
2011–2012
2012–2013
2013–2014
2014
2015
2015–2016
2016–2017
2017–
ФМП ФМП Железник
Борац Чачак Борац Чачак
Ефес Пилсен Ефес Пилсен
Алба Берлин Алба Берлин
Партизан Партизан
Азовмаш Азовмаш
Милвоки Милвоки Бакс
Шандонг Голден Старс Шандонг Голден Старс
Минесота Тимбервулфс Минесота Тимбервулфс
Панатинаикос Панатинаикос
Олимпија Милано Олимпија Милано
Џангсу Драгонс Џангсу Драгонс
Репрезентација
2009- Србија Србија

Со висина од 2.13 см, тој игра на позицијата центар.

Професионална кариера уреди