Миодраг Мајиќ

Миодраг Мајиќ (Белград, 17 ноември 1969) — српски правник, судија и автор. Тој е судија во Апелациониот суд во Белград, Србија [1] и автор на бројни книги, правни коментари и закони.[2] Мајиќ е познат како посветен противник на казнениот популизам во Србија [3] и беше мета на разни вербални напади од страна на многу српски политичари (пред сè Маја Гојковиќ). [4] [5] [6] [7] Мајиќ е автор на најпродаваниот криминалистички роман насловен „Деца на злото“, (2019) кој комбинира реални прикази на кривичната постапка во Србија со што изобилуваат со окултизам и теории на заговор. [8] [9]

Миодраг Мајиќ
Миодраг Мајић
Роден(а)17 ноември 1969 (1969-11-17) (52 г.)
Белград, СФРЈ
Националностсрпска
Други имињаМиша Мајиќ
Алма матерБелградски универзитет
Занимањеправник, судија, писател
Значајни делаДеца на злото, Островот на пеликаните
Страница
https://misamajic.com/

ЖивотописУреди

Миодраг Мајиќ е роден на 17 ноември 1969 година во Белград, тогашен главен град на Социјалистичка Федеративна Република Југославија. Дипломирал на Правниот факултет на Универзитетот во Белград во 1995 година, а докторирал во 2008 година. Зборува српски, англиски и руски јазик. [1] Татко е на два сина и една ќерка. [10]

Значајни делаУреди

 • Примена на меѓународното кривично право во националниот правен систем, Службен гласник на Србија, 2009
 • Природа, важност и граници на наоѓање на вистината во кривичната постапка, Мајиќ, Илиќ, Правен факултетВештина писа на Универзитетот во Белград, 2013
 • Вештина на пишување на првостепени кривични пресуди, Службен гласник на Србија, 2015.
 • Деца на злото Вулкан, 2019 година

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „APELACIONI SUD - Sudije“. www.bg.ap.sud.rs. Посетено на 2019-05-27.
 2. „Stručne knjige“. Blog sudije Majića (англиски). 2016-10-11. Архивирано од изворникот на 2019-05-27. Посетено на 2019-05-27.
 3. Pivljanin, Ranko. „Sudija Apelacionog suda u Beogradu: Izvršna vlast sudi i nama i kriminalcima“. Blic.rs (српски). Посетено на 2019-05-27.
 4. D, Piše: D. (2019-05-24). „Optužbe vlasti mogu da ugroze bezbednost Miodraga Majića“. Dnevni list Danas (српски). Посетено на 2019-05-27.
 5. Milenković, : M. R. (2019-05-20). „Sudija Majić glavna tema rasprave u Skupštini“. Dnevni list Danas (српски). Посетено на 2019-05-27.
 6. „Martinović sudiju Majića nazvao pametnjakovićem, drskim i licemernim“. N1 Srbija (српски). Посетено на 2019-05-27.
 7. https://www.juznevesti.com. „Miodrag Majić: Šta napadi na njega pokazuju drugim sudijama“. Južne vesti (српски). Посетено на 2019-05-27.
 8. Vulkan Izdavastvo | Knjiga | Deca zla (српски).
 9. https://www.juznevesti.com. „U Nišu promocija romana sudije Majića - "Deca zla". Južne vesti (српски). Посетено на 2019-05-27.
 10. Majić, Miodrag (2019). „Zahvalnice, O autoru“. Deca zla. Vulkan. ISBN 978-86-10-02547-7.

Надворешни врскиУреди