Мика (германски: Mücka, горнолужички: Mikow) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Мика/Мико

Mücka/Mikow

Замок во Мика
Замок во Мика
Замок во Мика
Грб на Мика/Мико
Мика/Мико во рамките на Германија
Мика/Мико
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Диза
Месни единици 3
Градоначалник Маркус Кисе
Основни податоци
Површина 24,31 км2
Надм. височина 142 м
Население 966 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02906
Повик. бр. 035893
Местоположба на Мика/Мико во рамките на округот Герлиц
Карта
Карта
Координати 51°19′N 14°42′E / 51.317° СГШ; 14.700° ИГД / 51.317; 14.700

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)