Меур (маглина)

NGC 7635оддавна маглина во соѕвездието Касиопеја, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Меур (маглина)

{{{опис}}}

Соѕвездие Касиопеја
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 20 м 45 с
Деклинација +61° 12' 42""
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11
Физички податоци
Привидни димензии 15' x 8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 3 ноември 1787
Други ознаки LBN 549, in Sh2-162, Bubble nebula

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7635 се споменува и како LBN 549, in Sh2-162, Bubble nebula.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 3 ноември 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7635 е од видот EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 11 m.[2] NGC 7635 има привидни димензии од 15' х 8'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 20 м 45 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +61° 12' 42"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 7635 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 34; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4279. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 595.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди